nastavenie

Prečo použiť mikropočítač SELBIT

Mikropočítač Selbit nám umožní využiť niekoľko režimov nastavenia a rozpílenia guľatiny. Dôkladné preštudovanie a pochopenie tohto krátkeho návodu poslúži na rozhodnutie pre montáž mikropočítača na Vaše zariadenie.

Mikropočítač Selbit bol vyvinutý pre pásové kmeňové píly so zdvíhaním reznej hlavy pomocou reťaze, alebo závitovou tyčou. Podľa vyhotovenia zavesenia sa montuje na stroj obratový čítač, alebo magnetické pravítko pre odčítanie aktuálnej výšky reznej hlavy. Najväčšia výška nastavenia reznej hlavy je 999 mm. V bežnej prevádzke si mikropočítač vyžaduje minimálnu údržbu, ktorá sa skladá z bežného očistenia dotykového panela a magnetického pravítka od nečistôt. Po každej mechanickej údržbe pásovej píly je potrebné kalibrovať mikropočítač pre vylúčenie chýb stálej výšky reznej hlavy od skutočnej výšky. Kalibrácia sa vykonáva automaticky po zadaní skutočnej výšky reznej hlavy a stlačení príslušného tlačítka a trvá cca 3 minúty.

Mikropočítač ráta s výrezom pílového pásu a túto hodnotu priráta ku každému rezu. Hodnotu výrezu pílového pásu zadáva obsluha pásovej píly a zostáva uložená v pamäti mikropočítača až do vykonania zmeny ( aj po vypnutí stroja).

 

Mikropočítač SELBIT pracuje v týchto režimoch:

 

- pílenie v bežnej prevádzke

V tomto režime využívame mikropočítač na nastavenie reznej hlavy na jednotlivé rezy. Najprv pilčík ručne nastaví reznú výšku podľa daností kmeňa. Po skončení rezu pomocník odoberie bočné rezivo, pilčík zdvihne reznú hlavu do bezpečnej výšky  (asi 8 mm nad predošlú reznú výšku) a vráti sa s reznou hlavou na začiatok kmeňa. Pomocou tlačítok zadá novú hrúbku reziva a mikropočítač spustí reznú hlavu na ďalší rez s prirátaním výrezu pílového pásu.

 

- pílenie v bežnej prevádzke bez odoberania reziva po každom reze

Rezanie v tomto režime je podobné ako v bežnej prevádzke s tým rozdielom, že na začiatku pílenia pilčík nastaví výšku reznej hlavy tak, aby sa rezná hlava pri spiatočnom pohybe nedotkla kmeňa. Po vykonaní rezov sa rezná hlava nebude dvíhať o 8 mm, ale vždy na uloženú bezpečnú výšku. Pomocník nemusí čakať pri stroji a odoberať jednotlivé kusy reziva. Po dopílení kmeňa z danej strany a vypnutí píly odoberú všetok dovtedy narezané rezivo. Po otočení kmeňa je potrebné nastaviť novú bezpečnú výšku reznej hlavy.

 

- pílenie pomocou ručne rozvrhnutého programu (manual program)

Tento program využijeme, keď kmeň máme odrezaný aspoň z jednej strany a otočený touto stranou dole. Ručne nastavíme reznú výšku ostatného hranola (napr.100 mm) a nad tento rozmer vpisujeme rôzne rozmery ďalších rezív. Rezná hlava sa posúva smerom hore po každom vpísaní reziva a takto kontrolujeme aktuálne možnosti pílenia. Píliť môžeme ako v bežnej prevádzke, po každom reze je potrebné odoberať rezivo. Rezná hlava sa posunie vždy na ďalšie predom nastavenú hodnotu.

 

- pílenie pomocou automaticky rozvrhnutého programu (quick program) 

Sú dve možnosti:

1. rozpočítanie kmeňa na rezivo rovnakej hrúbky. Využijeme, keď je kmeň prepílený aspoň z jednej strany a otočený touto stranou dole. Pilčík manuálne nastaví výšku rezu na prvý rez zhora a vpíše hrúbku reziva. Mikropočítač vypočíta skutočnú výšku prvého rezu (aj s výrezom) a nastaví reznú hlavu na túto výšku. Pred začatím pílenia môžeme pridať, alebo ubrať rezivo. Môžeme zmeniť aj hodnotu napr.posledného reziva.

Počas pílenia sa odoberá každé rezivo jednotlivo, ale môžeme využiť aj pílenie bez odoberania reziva. Vtedy sa rezná hlava bude vracať na začiatok kmeňa v bezpečnej výške pílového pásu nad guľatinou.

2. rozpočítanie kmeňa na rezivo rôznych hrúbok. Programovanie je podobné ako v predošlom bode. Pilčík ručne nastaví reznú hlavu do maximálnej aktuálnej výšky kmeňa, vpíše posledné rezivo od dola a potom jednotlivo hrúbky reziva podľa daností kmeňa. Mikropočítač po každom zadaní reznej hrúbky sumarizuje celkovú dovtedy nastavenú výšku podľa predtým nastavenej maximálnej výšky pílenia. Počas programovania môžeme kedykoľvek presunúť reznú hlavu na celkovú výšku a tak kontrolovať možnosti výberu. Pílenie je podobné ako v predošlom bode.

 

- pílenie pomocou skôr uloženého programu

V prípade častého použitia predom určených rozmerov reziva počas pílenia veľkého množstva guľatiny (sériová výroba)  je možné uložiť program pílenia.

Program pílenia je uložený v pamäti mikropočítača, preto je možné ho rýchlo vyvolať a použiť. Samotný program pílenia po vyvolaní je možné meniť podľa aktuálnych rozmerov guľatiny. Takto vykonané zmeny nie sú uložené v pamäti mikropočítača, program pílenia nie je menený, takže pri ďalšom vyvolaní zostáva bezo zmien. Pre uloženie aktuálneho programu pílenia je nutné najprv vymazať predtým uložený program.

Po otočení kmeňa rezanou stranou dole pilčík najprv nastaví reznú hlavu na výšku najvyššieho bodu pílenia a potom vyvolá uložený program. Pílenie je podobné, ako v predošlých bodoch, jednotlivé hrúbky reziva je možné meniť počas nastavovania reznej výšky, pokiaľ neuložíme zmenu, nemá to vplyv na uložený program.

 

Všetky uvedené spôsoby využitia mikropočítača SELBIT umožňujú rýchlejšie a presnejšie nastavenie ďalšieho rezu. Mikropočítač je vybavený veľkými, dobre čitateľnými displejmi, ktoré umožňujú pohodlnú obsluhu aj za jasného denného svetla.

Vyššie uvedené platí pre typ ISP 010.

ISP 010

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti